Październik 2022
Udostępnij:

Climathon


Metropolitalny Climathon 2022. Wyścig pomysłów jak ograniczyć wytwarzanie odpadów, a jeśli już powstały ponownie je wykorzystać. Wszystko w trosce o klimat.
Trwa rejestracja do trzeciej edycji Metropolitalnego Climathonu 2022, który rozpocznie się 27 października. Climathon, to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 100 miastach na świecie. Podczas metropolitalnego wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań w jaki sposób możemy „produkować” mniej odpadów, a te które już powstały ponownie użyć, dając im drugie życie. Na autorów najlepszego pomysłu czeka nagroda główna w wysokości 10 000 zł oraz nagrody rzeczowe. W tym roku wydarzenie skierowane jest do studentów wszystkich uczelni, niezależnie czy są to studia magisterskie, inżynierskie, podyplomowe czy doktoranckie. Wiedza specjalistyczna ani umiejętności programistyczne nie są tu potrzebne. Co to jest Climathon? To wydarzenie, które ma charakter 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami, wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi, a w tym roku – z recyklingiem i gospodarką obiegu zamkniętego.
Dla kogo jest III Metropolitalny Climathon 2022? Zgłosić może się każdy, kto ma status studenta I i/lub II stopnia studiów, studenci studiów podyplomowych oraz studiów doktoranckich, uczelni wyższych działających w Polsce prowadzonych w dowolnym trybie. Jednym słowem: w Climathonie może wziąć udział każdy, kto ma pomysł związany z tematem Recykling w mieście. Metropolia zero waste. Organizatorzy nie szukają skomplikowanych rozwiązań wiążących się np. z powstaniem zaawansowanej aplikacji mobilnej czy instalowaniem kosztowanych urządzeń. Wygrać może nawet prosta edukacyjna koncepcja jak zachęcić siebie i osoby z najbliższego otoczenia do zmiany naszych codziennych nawyków konsumpcyjnych, tak aby ograniczyć ilość powstających odpadów. Rejestracja na wydarzenie trwa do 21 października.
Co trzeba umieć? Aby wziąć udział w Climathonie nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z recyklingiem czy gospodarką obiegu zamkniętego. Wystarczy otwarty umysł i chęć tworzenia niestandardowych pomysłów. Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymają wsparcie organizatorów oraz inspirację mentorów i ekspertów, a konkretnie: w trakcie Twojej indywidualnej lub zespołowej pracy będziesz mogła/mógł na bieżąco konsultować pomysł i jego rozwinięcie z obecnymi na miejscu mentorami. Jak można się zgłosić do Climathonu? Wystarczy wejść na stronę www.climathon.pl i znaleźć formularz rejestracyjny oraz wypełnić wszystkie pola. Informacja zwrotna powinna pojawić się do 25 października. W jakiej formule odbędzie się Climathon? Metropolitalny Climathon odbędzie się stacjonarnie 27-28 października na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, dopuszczamy również możliwość udziału on-line. Wraz z Centrum Ochrony Środowiska i Klimatu oraz firmą IKEA przygotowujemy dla Ciebie komfortowe miejsce pracy i wypoczynku. Jeśli będziesz chciała/chciał, można na noc zostać w budynku (konieczna własna karimata i śpiwór); zapewniamy posiłki podczas całego wydarzenia.
W jakich godzinach będzie się odbywać? Climathon zacznie się 27 października o godz. 13:00, a skończy 28 października o godz. 15:00. Co można wygrać? Dla najciekawszych pomysłów przewidziane zostały nagrody:
a. Nagroda I 10 000 zł
b. Nagroda II 5 000 zł
c. Nagroda III 3 000 zł
oraz inne upominki organizatorów i partnerów wydarzenia. Pierwszy Metropolitalny Climathon odbył się w 2020 roku, wówczas tematem przewodnim była: „Metropolia w dobie ocieplenia klimatu – retencja wody i zapobieganie suszy” (CLIMATHON 2020). Ubiegłoroczny Climathon odbył się pod hasłem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie” (CLIMATHON 2021). Uczestnicy szukali rozwiązań dla skuteczniejszego i oszczędniejszego wykorzystania energii w miastach. III Metropolitalny Climathon organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię razem z Fundacją Fortis pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC. Zapraszamy do udziału! Więcej informacji na stronie www.climathon.pl oraz na www.climathon.climate-kic.org
Aktualności znajdziesz na profilu FB Climathon Poland.

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki
ul. Balicka 116 B
30-149
Kraków
12 662 46 10
12 662 46 12
wipie[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wipie

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK