Strategia
Strategiczne cele Wydziału
Strategiczne cele rozwojowe Wydziału nawiązują do Strategii rozwoju Uczelni. Misją Wydziału jest więc kształcenie i wychowanie studentów i doktorantów, kształcenie i promowanie kadr naukowych oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, w poszanowaniu zasad wolności nauczania i wolności nauki, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki, a także ochrona zdrowia zwierząt oraz promowanie ochrony zdrowia społeczeństwa i ochrona środowiska naturalnego. Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki prowadzi kształcenie i badania naukowe w zakresie zastosowań techniki i energetyki w procesach produkcyjnych i przetwórczych. Logistyka i transport nawiązują także do tych zastosowań. W warunkach globalizacji oraz niezwykle szybkiego rozwoju technologii produkcji, przetwórstwa, transportu i informacyjnych podstawowe kierunki rozwoju Wydziału są zorientowane na:
- implementację i rozwój technologii określanych umownie jako Przemysł 4.0 i Rolnictwo 4.0
- optymalizację inżynieryjnych procesów produkcyjnych, przetwórczych i transportowych gwarantujących zrównoważone wykorzystanie zasobów środowiska naturalnego
Każdy z tych strategicznych kierunków rozwoju zawiera w sobie zastosowanie technologii informacyjnych (IT), elementów robotyki i automatyki i niekonwencjonalnych źródeł energii. Kierunki te korespondują z głównymi nurtami uniwersyteckich studiów i badań naukowych w krajach Unii Europejskiej.
Z krajami Unii Europejskiej, a także innymi krajami na świecie, utrzymujemy od lat - i zamierzamy utrzymywać nadal - ścisłe kontakty naukowe. Umożliwiać też będziemy, tak jak dotychczas, międzynarodowe studia obcokrajowców w Polsce i naszych studentów za granicą.
Regularne kontrole realizacji zadań strategicznych prowadzone na bieżąco na Wydziale umożliwiają modyfikowanie oferty dydaktycznej i badawczej. Pozwala to od lat prowadzić studia na 4-ch interesujących kierunkach, a absolwentom rozwijać pomyślnie zawodową karierę. Wyniki badań naukowych są implementowane do gospodarki narodowej w licznie współpracujących z Wydziałem przedsiębiorstwach.
Szczegóły aktywności naukowo- dydaktycznej zawarte są w Strategii Wydziału