Kierunki badań
STRATEGIA rozwoju dyscypliny naukowej INŻYNIERIA MECHANICZNA
na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki (WIPiE) Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Wprowadzenie
Dyscyplina naukowa Inżynieria mechaniczna została wprowadzona ustawowo do administracyjnego (ministerialnego) podziału nauki od 2019 roku. Nowa dyscyplina naukowa powstała z połączenia z kilku wcześniejszych dyscyplin naukowych, a mianowicie: (1) Mechaniki, (2) Inżynierii rolniczej, (3) Budowy i eksploatacji maszyn, (4) Inżynierii produkcji, (5) Włókiennictwa. Powołanie nowej dyscypliny naukowej o nazwie Inżynieria mechaniczna nie zostało powiązane z określeniem definicji (domeny) tej dyscypliny.
Dyscyplina naukowa Inżynieria rolnicza do 2018 roku znajdowała się w dwóch dziedzinach administracyjnego podziału nauk, tj. w dziedzinie nauk rolniczych i dziedzinie nauk technicznych. Inżynieria mechaniczna znajduje się obecnie w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.
Pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału zadeklarowali w 2018 roku dobrowolnie swoją aktywność naukową w wybranych przez siebie dyscyplinach naukowych. W dyscyplinie naukowej jest obecnie (maj, 2020 rok) 50 osób, w tym 17 osób deklarujących pełny udział (100%) w Inżynierii mechanicznej i 33 osoby deklarujące także częściowy udział w innych dyscyplinach naukowych (oprócz Inżynierii mechanicznej). 3ch pracowników nie wybrało Inżynierii mechanicznej w ogóle.
Koordynator dyscypliny naukowej Inżynieria mechaniczna zaproponował określenie definicji (domeny) tej nowej dyscypliny. Propozycja była przedstawiana i dyskutowana, między innymi, na następujących spotkaniach: (1) spotkanie Koordynatorów dyscypliny naukowej i Dziekanów Wydziałów z Uniwersytetów Przyrodniczych, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Zachodnio-Pomorskiego i Uniwersytetu Rolniczego w grudniu 2019 roku w Krakowie, (2) XXVII Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Postęp naukowo-techniczny i organizacyjny w rolnictwie” w lutym 2020 roku w Zakopanem, (3) dwukrotne spotkania Koordynatora dyscypliny naukowej na WIPiE i Dziekana WIPiE z koordynatorami dyscypliny Inżynieria mechaniczna na Politechnice Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej (2019 rok i 2020 rok).
Propozycja definicji nowej dyscypliny naukowej o nazwie Inżynieria mechaniczna została przedstawiona przez Koordynatora dyscypliny w publikacji pt. „O potrzebie redefinicji” (PAUza, Nr 504/2020). Sformułowanie definicji jest następujące: Inżynieria mechaniczna jest dyscypliną naukową, której domeną jest budowanie i eksploatowanie systemów mechanicznych łącznie z systemami produkcji i przetwarzania żywnościowych i nieżywnościowych surowców pochodzenia biologicznego.
Założenia do Strategii
- Podstawowy cel strategiczny działalności dyscypliny naukowej to uzyskanie dorobku umożliwiającego możliwie najwyższej oceny w tzw. ocenie parametrycznej, która zapewni przeprowadzanie na Wydziale procedur awansu naukowego (doktoraty, habilitacje oraz możliwość samodzielnego pozyskiwania środków na działalność badawczą.
- Badania naukowe w dyscyplinie Inżynieria mechaniczna powinny być kontynuacją dotychczasowych badań w dyscyplinie Inżynieria rolnicza w zakresie zaproponowanej definicji Inżynierii mechanicznej.
- Rozwój i nowe kierunki badań powinny nawiązywać do współczesnych trendów w obszarze badawczym określanym w międzynarodowej terminologii jako „inżynieria rolnicza i biosystemowa”.
- Ministerialna subwencja na badania naukowe może pokrywać zaledwie podstawowy zakres aktywności naukowej w dyscyplinie Inżynieria mechaniczna, w tym – przede wszystkim - koszty publikacji naukowych i uczestnictwa w konferencjach naukowych.
- Aktualny system zarządzania dyscyplinami naukowymi w Uniwersytecie Rolniczym przenosi współodpowiedzialność za rozwój i efekty badań naukowych na kierowników katedr.
- Plany działań operacyjnych na dany rok kalendarzowy, nawiązujące do celów strategicznych dyscypliny naukowej, określa koordynator dyscypliny w porozumieniu z kierownikami katedr.
- Koordynator dyscypliny naukowej, we współpracy z kierownikami katedr, określa na początku każdego roku kalendarzowego finasowanie priorytetowych działań z otrzymanej subwencji na działalność naukową.
- Badania naukowe w Inżynierii mechanicznej będą implementowane do systemu kształcenia absolwentów na wszystkich kierunkach studiów na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki oraz innych wydziałach Uniwersytetu Rolniczego, gdzie zajęcia dydaktyczne prowadzą pracownicy Wydziału.
Podstawowe cele strategiczne badań naukowych (Ogólne obszary badań naukowych)
- Implementacja i rozwój technologii tzw. Przemysłu 4.0 i Rolnictwa 4.0 w procesach produkcyjnych, przetwórczych i dystrybucyjnych oraz logistycznych ze szczególnym uwzględnieniem żywnościowych i nieżywnościowych surowców biologicznych.
- Optymalizacja procesów, eksploatacji urzadzeń i systemów technicznych w aspekcie zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego.
- Rozwój metod przetwarzania surowców biologicznych w bioenergię oraz optymalizacja procesów i systemów technicznych do przetwarzania odpadów w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Integracja z środowiskiem naukowym w nowej dyscyplinie naukowej Inżynieria mechaniczna.
Przyjęto na Posiedzeniu Rady Dyscypliny w dniu 14go maja 2020 roku.
KIERUNKI BADAŃ
Zasadnicza aktywność naukowa Pracowników Wydziału prowadzona jest w obrębie dyscypliny Inżynieria mechaniczna. Dyscyplina ta została wprowadzona ustawowo w 2018r wraz z nową ustawą (https://konstytucjadlanauki.gov.pl/ ) oraz zmodyfikowanym podziałem dyscyplin naukowych (Dz.U. 2018 poz. 1818). Inżynieria mechaniczna powstała z połączenia z kilku wcześniejszych dyscyplin naukowych, a mianowicie: Mechaniki, Inżynierii rolniczej, Budowy i eksploatacji maszyn, Inżynierii produkcji oraz Włókiennictwa. Prowadzone badania naukowe Pracowników którzy zadeklarowali przynależność do w/w dyscypliny koncentrują się w głównej mierze na dotychczasowych kierunkach badań w dyscyplinie Inżynieria rolnicza. Część zatrudnionych pracowników prowadzi badania z obszaru nauki inżynieryjno- technicznych (dyscyplina: Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka), nauk rolniczych (dyscyplina: Rolnictwo i ogrodnictwo) oraz nauk społecznych (dyscypliny: Ekonomia i finanse oraz Nauki o zarządzaniu i jakości). Takie zróżnicowanie dyscyplin pozwala na realizację kierunków studiów, w efekcie Absolwent odnajdzie się w otoczeniu gospodarczym
Zasadnicze kierunki badań koncentrują się wokół następujących zagadnień:
- automatyzacja i robotyzacja rolno-spożywczych procesów technologicznych w aspekcie rolnictwa 4.0,
- programowanie i eksploatacja mikroprocesorowych systemów sterowania,
- systemy informatyczne (SCADA) w automatyzacji rolno-spożywczych procesów technologicznych,
- metody sztucznej inteligencji w diagnostyce technicznej urządzeń technicznych,
- eksploatacja ciągników i maszyn rolniczych,
- rolnictwo precyzyjne (GPS),
- modelowanie procesów suszenia produktów pochodzenia rolniczego,
- modelowanie i symulacja obciążeń w maszynach rolniczych,
- modelowanie matematyczne procesów w inżynierii rolniczej,
- wykorzystanie cyfrowej analizy obrazów w badaniach agrofizycznych,
- ergonomia w odniesieniu do inżynierii rolniczej,
- technologie produkcji biopaliw (techniczne i ekonomiczne aspekty produkcji biopaliw, optymalizacja parametrów prowadzenia procesów produkcji paliw typu Biodiesel),
- wykorzystanie zasobów energii odnawialnej do ogrzewania obiektów produkcyjnych,
- rozwijanie technik pozyskiwania i gromadzenia energii odnawialnej,
- prognozowanie oraz zarządzanie gospodarką energetyczną w gminach wiejskich
z uwzględnieniem problematyki ochrony powietrza atmosferycznego, - gospodarka energetyczna w rolno-spożywczych procesach produkcyjnych,
- tworzenie programów komputerowych dla praktyki rolniczej i dydaktyki,
- badanie fizycznych właściwości materiałów roślinnych,
- fizyko-mechaniczne właściwości gleby w odniesieniu do trakcji pojazdów
i plonowania roślin, - fizyczne właściwości surowców biologicznych w kontekście ich zbioru i obróbki pozbiorowej,
- kierowanie i zarządzanie samorządami lokalnymi (wykorzystanie badań operacyjnych, modeli decyzyjnych),
- wykorzystanie systemów GIS w planowaniu, organizacji i zarządzaniu infrastrukturą na obszarach wiejskich.