Uprawnienia i Certyfikaty
Osoby po ukończeniu kierunków:
Inżynieria Mechatroniczna, Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Transport i Logistyka
może uzyskać tzw. „uprawnienia SEP” po przystąpieniu do egzaminu realizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki wraz z wymaganymi szkoleniami w zakresie dozoru i eksploatacji z następujących grup:
- G1 (uprawnienia elektryczne)
- G2 (uprawnienia grzewcze)
- G3 (uprawnienia gazowe)
Kierunek:
Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami
Absolwent/a po ukończeniu studiów może:
- sporządzać świadectwa energetyczne budynków (na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii – bez dodatkowych egzaminów)
- ubiegać się o certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii na podstawie uzyskanego wykształcenia (bez zdawania egzaminu). Certyfikat wydawany jest przez Urząd Dozoru Technicznego i potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów instalacji odnawialnego źródła energii:
- kotłów i pieców na biomasę
- systemów fotowoltaicznych
- słonecznych systemów grzewczych
- pomp ciepła
- płytkich systemów geotermalnych
- sporządzać „Karty Informacyjne Przedsięwzięć” oraz „Raporty oceny oddziaływania inwestycji na środowisko”
- sporządzać analizy śladu węglowego, wodnego i środowiskowego pod kątem raportowania ESG
- przystąpić do egzaminu państwowego na (absolwent specjalności „Gospodarka odpadami”):
- kierownika składowiska odpadów;
- kierownika instalacji termicznego przekształcania odpadów
Kierunek:
Transport i Logistyka
Student/a kierunku nabywa wiedzę teoretyczną i praktyczną, a w szczególności wiedzę z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw spedycyjnych - krajowych i międzynarodowych. Poznaje specjalistyczne narzędzia informatyczne stosowane w pracy logistyka i spedytora. Zakres posiadanej wiedzy i umiejętności obsługi specjalistycznego oprogramowania pozwala na uzyskanie:
- na 1 stopniu studiów certyfikatu ukończenia szkolenia obsługi programu „Epicor ERP”, który jest programem dla przedsiębiorstw logistycznych i produkcyjnych, dystrybucyjnych oraz usługowych. Jako zintegrowany system zarządzający daje możliwość symulacji funkcjonowania przedsiębiorstwa w obszarze produkcji, finansów, zasobów ludzkich, WMS, magazynowania oraz harmonogramowania
- certyfikatu umiejętności posługiwania się programem Goodloading. Oprogramowanie wykorzystywane jest jako narzędzie wpierające planowanie procesu załadunku
- na 2 stopniu studiów certyfikatu ukończenia szkolenia obsługi systemu Transport Management System „TMS NAWIGATOR”.
Kierunek:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Student/a kierunku nabywa umiejętność obsługi systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem wraz z certyfikatem wystawionym przez firmę Comarch.
Uczelnia jest partnerem firmy Comarch w zakresie realizacji certyfikowanych szkoleń w obszarze akademickim. Comarch ERP XL to rozbudowany funkcjonalnie system klasy ERP. Dzięki modułom dedykowanym każdemu obszarowi biznesowemu (faktury, płace, kasa/bank, sprzedaż, handel z magazynem itd.) jest optymalnym systemem ERP do zarządzania firmą. Oprogramowanie tej firmy jest najczęściej wybieranym systemem ERP w Polsce.
Kierunek:
Inżynieria Mechatroniczna
Student/a kierunku inżynieria mechatroniczna uzyskuje dostęp do szkoleń wynikających ze współpracy z firmą ASTOR w zakresie edukacji. Na zajęciach praktycznych realizowane są szkolenia o następującej tematyce:
- system wizualizacyjny AVEVA (dawniej Wonderware) InTouch - pierwsze kroki tworzenia i serwisowania aplikacji SCADA;
- projektowanie i symulacja zrobotyzowanych stanowisk pracy przy wykorzystaniu symulatora robotów Kawasaki - K-Roset - pierwsze kroki lub EPSON – RC+;
- obsługa i eksploatacja robotów przemysłowych zgodnie z wymaganiami egzaminów na specjalizacjach ELM.07 - montaż, uruchamianie i obsługa systemów robotyki oraz 08 - eksploatacja i programowanie systemów robotyki;
Studenci posiadają dostęp do bogatej oferty e-szkoleń z zakresu automatyki przemysłowej, dostępnych na stronie firmy ASTOR. Ukończenie każdego e-kursu kończy się otrzymaniem certyfikatu. Studenci mogą korzystać ze specjalnych akcji promocyjnych i brać udział w szkoleniach na preferencyjnych warunkach.
Ponadto studenci nabywają kwalifikacje do programowania obrabiarek numerycznych CNC oraz urządzeń realizujących technologie druku 3D. W ramach zajęć praktycznych zdobywają umiejętności w projektowaniu CAD/CAM z zastosowaniem oprogramowania specjalistycznego.
Ponadto, studenci mogą uzyskać wsparcie pracowników Wydziału w indywidualnym przygotowaniu do przystąpienia do certyfikowanych egzaminów: Microsoft (Office 365, Azure, C#), Python Institute (PCAP), MathWorks, (MatLab, Simulink), Ansys, Autodesk (AutoCad, Fussion), GIS.