XXXIX OLIMPIADA MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH

24.03.2022

18 marca 2022 roku, podczas pierwszego dnia targów rolniczych Agrotech w Kielcach, odbył się Finał Krajowy XXXIX edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem olimpiady był Związek Młodzieży Wiejskiej. Olimpiada objęta była patronatem JM prof. dr hab. inż. Sylwestra Tabora, Rektora Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Nad przebiegiem Finału Krajowego czuwała komisja konkursowa z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W jej skład wchodzili pracownicy Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki: dr hab. Urszula Malaga-Toboła prof. URK – przewodnicząca jury; dr hab. Urszula Sadowska prof. URK; dr hab. inż. Dariusz Kwaśniewski, dr inż. Dariusz Baran oraz mgr inż. Piotr Witczak ze Świętokrzyskiego ODR.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych to wydarzenie zorganizowane dla uczniów szkół rolniczych, studentów rolnictwa, młodych rolników i pasjonatów w wieku od 16 do 40 roku życia. Finał Krajowy poprzedzony został eliminacjami wojewódzkimi, na których zmierzyło się ok. 1000 uczestników z całej Polski. Spośród nich wyłoniono następnie siedemdziesięciu laureatów wojewódzkich, którzy rywalizowali ze sobą podczas Finału Krajowego w Kielcach, w części pisemnej. Następnie dziesięć osób z największą liczba punktów wzięło udział w części ustnej. Pytania konkursowe obejmowały zakresem produkcję roślinną, produkcję zwierzęcą, ochronę środowiska, mechanizację rolnictwa oraz odnawialne źródła energii, a także dopłaty unijne i BHP.

Tegorocznym zwycięzcą XXXIX edycji Olimpiady Młodych Rolników został Krzysztof Furdyna z województwa podkarpackiego. Drugie miejsce wywalczył Szymon Kowalski z województwa łódzkiego, trzecie miejsce zdobył Dariusz Nowastowski z województwa kujawsko-pomorskiego.

Gratulujemy wszystkim laureatom.