obóz naukowy w Lipnicy

Obóz naukowy w Lipnicy

Sprawozdanie z Obozu Naukowego zorganizowanego
przez Koło Naukowe Inżynierii Produkcji i Energetyki
w dniach 17 – 20 września 2014 r.

Sekcja Infrastruktury i Logistyki (IiL)
Sekcja Odnawialnych Źródeł Energii i Gospodarki Odpadami (OZEiGO)

Obóz naukowy został zorganizowany przez Studentów dwóch w/w Sekcji Koła Naukowego Inżynierii Produkcji i Energetyki w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie) u podnóża Babiogórskiego Parku Narodowego. W obozie uczestniczyło siedmioro studentów z różnych kierunków kształcenia na WIPIE (ZIiP, OZEiGO, TRiL) oraz 4 opiekunów. Obóz ten został poprzedzony seminariami organizowanymi przez Opiekunów Sekcji IiL oraz OZE i GO dotyczącymi metodyki prowadzenia pomiarów i analiz stanu infrastruktury technicznej obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury drogowej, wodno-ściekowej i ochrony środowiska.

Obóz naukowy miał na celu wykonanie pomiarów stanu sieci drogowej w gminie Lipnica Wielka (jednej z najdłuższych wsi w Polsce). Zebrane dane posłużą studentom do opracowania referatów na Wydziałową Sesję Kół Naukowych, przygotowania prac inżynierskich, raportu w formie tzw. Kart dróg wybranego sołectwa (nawierzchnia, długość, szerokość, uszkodzenia, rowy itp.) dla Urzędu Gminy Lipnica Wielka oraz publikacji naukowej.

Wykonane pomiary dotyczyły:

• inwentaryzacji sieci drogowej z wykorzystaniem ręcznych odbiorników GPS (określenie rzeczywistej długości dróg),
  • analizy stanu nawierzchni drogowej oraz elementów korony drogi (rodzaju i stanu nawierzchni, rowów odwadniających, znaków poziomych i pionowych, oświetlenia, itp).

W trzecim dniu pobytu (19 września) odbyło się spotkanie uczestników obozu z Zastępcą Wójta Gminy Lipnica Wielka Panem Władysławem Pilch, który nakreślił problemy i wyzwania stojące przed Urzędem Gminy, przede wszystkim z zakresu infrastruktury (drogi i wod-kan), energetyki (plan budowy elektrowni wiatrowej) i gospodarki odpadami (w zakresie usuwania azbestu), wyrażając jednocześnie chęć współpracy. Po spotkaniu z Wójtem studenci zaprezentowali edukacyjną ofertę Wydziału uczniom klas maturalnych w szkole ponad-gimnazjalnej w Lipicy Wielkiej.

Założone cele obozu zostały zrealizowane w 100%.

Janusz Kidoń
. Przewodniczący KN IPiE