Logo Uczelni
WIPIE - logo

Wydział

Inżynierii Produkcji i Energetyki

plik svg - godło

fotowoltaika

08.01.2015

fotowoltaika

System fotowoltaiczny na Wydziale

W ramach realizacji projektu badawczego finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), w obiektach Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki UR w Krakowie zbudowano system fotowoltaiczny składająca się z częsci stacjonarnej i nadążnej. Sumaryczna, zainstalowana moc paneli wynosi 13,5 kWp, odpowiada to szacunkowej produkcji energii elektrycznej w ciągu roku na poziomie około 13 tys. kWh.
System stacjonarny składa się z trzech typów paneli, a mianowicie: z krzemu poli i monokrystalicznego oraz z modułów cienkowarstwowych wytworzonych w technologii bez krzemowej (CIGS). Z kolei w systemie nadążnym, w pierwszym roku zainstalowano cienkowarstwowe moduły CIGS, a następnie co roku (zgodnie ze specyfikacją przetargową) wykonawca inwestycji, zobowiązany jest do wymiany modułów na pozostałe dwa typy. Ponieważ w systemie nadążnym istnieje możliwość wymiany poszczególnych paneli rozwija się możliwość testowania innych, alternatywnych w stosunku do wymienionych typów paneli fotowoltaicznych.
Zbudowana farma została wykonana jako inwestycja nietrwale związana z gruntem (zgodnie z prawem w takim przypadku wymagane jest jedynie zgłoszenie budowlane). Odbiór energii elektrycznej odbywa się w ten sposób, że w pierwszej kolejności zasilane są urządzenia znajdujące się w tunelu laboratoryjnym (zbudowanym w ramach realizacji projektu), a w następnej kolejności inne odbiorniki elektryczne podłączone do sieci elektroenergetycznej. Wszystkie parametry są monitorowane i archiwizowane w komputerowym systemie pomiarowym (KSP). Mierzonymi wielkościami są parametry otaczającego klimatu oraz parametry prądowo- napięciowe na falownikach zarówno po stronie prądu stałego (DC) jak i zmiennego (AC) przesyłanego do sieci.
Zastosowane rozwiązania techniczne w zbudowanym systemie: system monitoringu i archiwizacji mierzonych parametrów, istniejący okres gwarancji na niezawodność konstrukcji oraz funkcjonowanie układu konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną powodują, że zbudowany system cechuje duża nowoczesność oraz jest doskonałą wizytówką kierunków badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki UR w Krakowie i może służyć jako modelowe rozwiązanie dla potencjalnych użytkowników podobnych systemów. Inwestycja wpisuje się doskonale w politykę gospodarki niskoemisyjnej, w której odbiorca będzie nie tylko użytkownikiem, ale także aktywnym uczestnikiem energetyki prosumenckiej w kształcie określonym w tzw. małym trójpaku energetycznym.