Logo Uczelni

Wydział

Inżynierii Produkcji i Energetyki

Godło Polski

energiewende

18.01.2017

Energiewende - Transformacja energetyczna w Niemczech

W dniu 18.01.2017 na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki naszego Uniwersytetu otwarto wystawę obrazującą transformację energetyczną (Energiewende) w Niemczech. Wystawę zorganizował Konsulat Niemiec we współpracy z Wydziałem Inżynierii Produkcji i Energetyki. Wystawa prezentuje rozwiązania z zakresu zastępowania tradycyjnych technologii wytwarzania energii elektrycznej (opartych na spalaniu węgla i energetyce jądrowej) technologiami niekonwencjonalnymi (energia wiatrowa, solarna, wodna i energia uzyskana z biomasy).
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Jego Magnificencja Rektor UR, Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, Konsulowie Słowacji, Ukrainy, Austrii, Wicewojewoda Małopolski, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół współpracujących z Wydziałem, prorektorzy naszej uczelni, dziekani Wydziałów, pracownicy naukowi z UJ, AGH, Politechniki Krakowskiej oraz społeczność akademicka uczelni.
Wygłoszono cztery referaty:
1. Problematyka transformacji: Johannes Uhl (GIZ, Berlin) przybliżył uwarunkowania związane z rozwojem proekologicznej gospodarki w Niemczech.
2. Szanse i bariery w realizacji celów wskaźnikowych z zakresu energii odnawialnej w Polsce: prof. Sławomir Kurpaska przedstawił stan obecny i perspektywy rozwoju energetyki w Polsce do 2020 r.
3. Małgorzta Eull (RWE/Innogy, Warszawa) przedstawiła kierunki aktualnych prac z zakresu wykorzystania OZE z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego
4. Stanisław Nowacki (UMiG Niepołomice) zaprezentował zagadnienia poprawy efektywności energetycznej wraz aktualnymi osiągnięciami z zakresu wprowadzania energetyki odnawialnej w Niepołomicach.
Podczas dyskusji, w której uczestniczyli przedstawiciele AGH i Politechniki Krakowskiej prezentowano zagrożenia wynikające z nadmiernego udziału OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej oraz innowacyjne, będące na etapie badań, rozwiązania które mają szanse zastąpić paliwa kopalne.
Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Konsulatu Niemiec i składa się z 16 plansz obrazujących transformacją gospodarki Niemiec w kierunku wykorzystania OZE. W obrębie stanowisk znajdują się urządzenia audio z których można zapoznać się z komentarzami (w j. niemieckim) obrazującymi zagadnienia: przyczyn podjęcia transformacji, korzyści ekologiczne i społeczne, problemy magazynowania energii i efektywności energetycznej w przemyśle i mieszkalnictwie, technologie OZE w wytwarzaniu energii, zagadnienia ekonomiczne oraz bezpieczeństwo energetyczne. Zwiedzający wystawę może sprawdzić nabyte informacje podczas rozwiązywania quizu na ostatnim stanowisku wystawy.
Wystawa zlokalizowana jest w obiektach Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki (Kraków, ul. Balicka 116B). Zwiedzanie wystawy jest możliwe do dnia 16. lutego br. po wcześniejszym zasygnalizowaniu swojego uczestnictwa na adres Wydziału: WIPiE@ur.krakow.pl.